Slide-1 Slide-2 Slide-3 Slide-4 Slide-5 Slide-6
 

Ostatnie chwile ferii w Łodzi
Jest wiele sposobów na ciekawie spędzone ferie zimowe. Wychowankowie placówki uczestniczyli w wyjątkowej wycieczce do łódzkiej Manufaktury, której program był urozmaicony, a przez to bardzo interesujący.
Najpierw dzieci zwiedziły Eksperymentarium, czyli interaktywne centrum nauki, gdzie każdy zwiedzający może samodzielnie poznawać zagadnienia z wielu dziedzin nauki, techniki oraz kultury. wychowankowie mieli możliwość skorzystania z interaktywnych stanowisk i eksponatów oraz przeprowadzić doświadczenia i obserwacje.
Następnie starsi wychowankowie relaksowali się na lodowisku, a maluchy szalały w JUPI Parku.
Potem przyszedł czas na inny rodzaj relaksu, a mianowicie zabawę w Arena Laser Games. Wreszcie nadszedł punkt kulminacyjny wycieczki, wychowankowie pokonywali grawitację w Centrum Wspinaczkowym Stratosfera. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów wspinaczki skalnej każde dziecko, bez względu na wiek i kondycję, robiło pierwsze kroki wspinaczkowe.
Nie zabrakło również czasu na posiłek i małe zakupy.
Wszyscy wracali do domu w doskonałych humorach. Wycieczka do Manufaktury w Łodzi była bardzo udana i na długo pozostanie w pamięci wychowanków.

Święta Bożego Narodzenia 
W dniu 20 grudnia 2016r. nadeszła chwila zwieńczenia naszych wysiłków, przygotowań i oczekiwań na to wyjątkowe i jakże podniosłe wydarzenie jakim jest niewątpliwie nasza wspólna Wigilia Bożego Narodzenia. Jak co roku mieliśmy przyjemność i zaszczyt gościć przyjaciół naszego domu.       W ten wyjątkowy i magiczny czas wprowadziły nas jasełka w wykonaniu naszych dzieci i wspólne kolędowanie z naszymi gośćmi. W blasku pachnących, mieniących się choinek i przy dźwiękach najpiękniejszych polskich kolęd, łamiąc się opłatkiem składaliśmy sobie nawzajem serdeczne życzenia "na te Święta Bożego Narodzenia i na ten Nowy Rok". Po najbardziej wzruszającej części spotkania wszyscy wspólnie zasiedliśmy do wigilijnej wieczerzy. Na naszym stole znalazły się same tradycyjne potrawy i przysmaki, wszystko wyglądało przepysznie, a smakowało jeszcze lepiej.
Na koniec naszego spotkania przybył do naszych dzieci bardzo wyjątkowy i wyczekiwany gość, znają go wszyscy, to oczywiście Św. Mikołaj, który miał ze sobą ogromny wór prezentów. Św. Mikołaj przyniósł naszym podopiecznym wspaiałe upominki. Dzieci otrzymały wymarzone prezenty sponsorowane przez naszych serdecznych przyjaciół z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, dzięki Ich gorącym sercom i hojności Święta Bożego Narodzenia dla naszych milusińskich były jeszcze bardziej wyjątkowe, radosne i magiczne.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za ten wspólny świąteczny czas.


II Spartakiada Międzypokoleniowa „MIDAS”  - mali i duzi aktywni spotrowo 
6 października 2016r. Stowarzyszenie Pomocy „Laris” we współpracy z Placówką Opiekuńczo – Wychowawczą we Franciszkowie zorganizowało     II Spartakiadę Międzypokoleniową  „MIDAS”- mali i duzi aktywni sportowo.
W imprezie sportowej wzięli udział mieszkańcy domów pomocy społecznej oraz dzieci i młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych powiatu kutnowskiego. W programie spotkania pojawiło się wiele konkurencji, prowadzących do zdrowej rywalizacji, główną atrakcją były gry zręcznościowe. Zwieńczeniem imprezy była wspólna zabawa taneczna oraz wręczenie pucharów i dyplomów. Spartakiada  dostarczyła wszystkim dużo radości i zadowolenia. Wspólnie spędzony czas był okazja do integracji i aktywnego spędzenia czasu wolnego.
Impreza była dofinansowana ze środków PEFRON w ramach realizacji zadania z zakresu sportu, kultury, turystyki i rekreacji.

Wyjazd wakacyjny do Zakopanego 
Wakacje to dla nas czas odpoczynku i radosnych chwil.Naszym wychowankom staramy się jak co roku stworzy warunki,aby odetchnęli oni od codziennych trosk i zmagań. W dniach 17- 24 sierpnia 2016 wyjechaliśmy z podopiecznymi w nasze piękne,polskie góry,do Zakopanego.Wychowankowie byli pod ogromnym wrażeniem,gdyż większość z nich po raz pierwszy w życiu zobaczyła góry 😊
Pogoda dopisywała,zatem każdy dzień obfitował w różnorodne atrakcje. Codziennie przemierzaliśmy wiele kilometrów,aby zobaczyć jak najwięcej. Co prawda, nie zdobyliśmy najwyższych szczytów Tatr,ale byliśmy nad Morskim Okiem,weszliśmy samodzielnie na Gubałówkę,skąd roztaczał sie niepowtarzalny widok górskich szczytów. Z powrotem udało nam się zjechać kolejką linową! Zwiedzaliśmy bardzo ciekawe miejsca.Byliśmy pod skocznią narciarską-Wielką Krokwią, wielokrotnie przemierzaliśmy Krupówki,gdzie smakowaliśmy oscypków. Zawitaliśmy do muzeum figur woskowych oraz do muzeum prehistorii,gdzie widzieliśmy niesamowite stworzenia,które żyły dawno temu w głębi oceanów. Innego dnia wybraliśmy sie na wycieczkę do Niedzicy. Tam zwiedzaliśmy wraz z przewodnikiem piękny zamek, udaliśmy się w rejs statkiem po zalewie Czorsztyn,a także oglądaliśmy zaporę łącząca zalew z Dunajcem.Widoki zapierały dech w piersiach.Przy gorszej pogodzie,a także w celu urozmaicenia naszego pobytu, wybraliśmy sie do kina 7D,a także do kina 3D na najnowszą cześć filmu pt."Epoka lodowcowa". Po drodze zawitaliśmy do kilku galerii sztuki lokalnych twórców. Ponadto byliśmy na specjalnej zjezdzalni pontonowej,to było niesamowite przeżycie. Kilkakrotnie byliśmy takze na lodach i pysznych gofrach. Każdy dzień wyjazdu byl pełen atrakcji.Codziennie wracaliśmy do ośrodka,w którym nocowaliśmy,zmęczeni,ale zadowoleni. Co warto wspomnieć, w drodze powrotnej do Franciszkowa, udało się nam również odwiedzić Kraków. Tam zwiedziliśmy Wawel,katedrę,widzieliśmy stary dzwon Zygmunta, grobowce królów Polski i pomnik smoka wawelskiego nad Wisłą.
Na pamiątkę wakacyjnego wyjazdu w góry pozostały nam cudowne wspomnienia i przepiękne zdjęcia,do których będziemy często wracać w zimowe wieczory😊 

  Dzień Dziecka

W tak wyjątkowym dniu dla naszych Dzieci, opiekunowie kół działających przy naszej placówce Koła Kulinarnego „Akademia Kucharza”, Koła Krajoznawczo – Turystycznym „Leśne Skarby” i Koła Artystycznym „Kuźnia Talentów”, zorganizowali dla wszystkich wychowanków przebywających tego dnia w placówce uroczysty Dzień Dziecka.
Dla dzieci przygotowany był grill, pieczona kiełbaska i kaszanka, sałatka grillowa oraz mnóstwo smakołyków, oponki, ptasie mleczko, ciasteczka, lody, owoce i napoje.
Po złożeniu życzeń przez opiekunów kół, nasi Milusińscy zajadali się przygotowanymi pysznościmi. Po słodkim poczęstunku dla dzieci były zorganizowane zabawy, gry sportowe oraz konkurs plastyczny. Na koniec tego wyjątkowego dnia wychowankowie wzięli udział w dyskotece na świeżym powietrzu.

MAJOWO - ZABAWOWO 
23 maja 2016r. Stowarzyszenie Pomocy "Laris" we współpracy z Placówką Opiekuńczo – Wychowawczą we Franciszkowie zorganizowało warsztaty Majowo – Zabawowo, które odbyły się w związku z realizacją programu integracji międzypokoleniowej "Ręka w rękę – trzecia edycja”. Podczas warsztatów wspólnie bawili się mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej oraz wychowankowie Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych z Powiatu Kutnowskiego.
Uczestnicy spotkania mieli zapewniony szereg atrakcji. Na początku wychowankowie placówki zaprezentowali swoje talenty, a następnie zaproszeni goście wzięli udział w konkursach oraz zabawie tanecznej. Miłą atrakcją spotkania był taniec z ogniem, który przykuł uwagę wszystkich uczestników oraz pokaz strażacki Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie. Zaproszeni goście mieli również okazję skosztowania przepysznej grochówki oraz potraw z grilla.

VII Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej 
W sobotę 23 kwietnia 2016r pierwszy raz wzięliśmy udział w VII Mistrzostwach Polski Dzieci z Domów Dziecka. W turnieju brało udział 40 drużyn, które walczyły na boisku warszawskiego OSiR-u Bemowo o tytuł Mistrza Polski Dzieci z Domów Dziecka. Mistrzostwa zorganizowało Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”. Emocji i dobrej zabawy nie było końca. Mogliśmy tam spotkać się z gwiazdami polskiej piłki nożnej, m. in. Dariuszem Dziekanowskm, Maciejem Szczęsnym, Radosławem Majdanem, którzy razem z Reprezentacją Artystów Polskich, mającą w składzie m. in. Krzysztofa Wieszczka, Rafała Mroczka, Przemysława Cypryjańskiego rozegrały pokazowy mecz z najlepszymi zawodnikami Mistrzostw. 

 II Bieg Papieski 

 Już po raz drugi na terenie naszej Parafii odbył się Bieg Papieski i oczywiście Nas nie mogło na nim zabraknąć. Zarówno starsi jak i młodsi mieszkańcy naszego Domu bardzo chętnie w nim wystartowali.
II Bieg Papieski ku uczczenia rocznicy urodzin świętego Papieża Jana Pawła II, która przypada na dzień 18 maja odbył się na stadionie gminnym w Łaniętach. Organizatorem było Gimnazjum w Łaniętach przy współudziale GOKiS w Łaniętach i pod patronatem Parafii.  Nagrody i medale otrzymywał każdego uczestnik biegu. Nagrody w trzech kategoriach wręczały Panie dyrektor szkół, a główną nagrodę wręczył Pan Wójt. Słowo na początek do uczestników biegów i kibiców skierował  ks. Proboszcz, który później startował zawodników. Było mnóstwo dobrej zabawa, wiele radości i szczęścia z wygranej. 


FutboLOVE TUMY  PŁOCK 2016
20 lutego na stadionie Wisły Płock odbył się I turniej piłki nożnej dla dzieci z placówek opiekuńczo - wychowawczych FutboLOVE TUMY Płock 2016. W zawodach brało udział 16 drużyn z pięciu województw. Organizatorem rozgrywek było SSM Wisła Płock wraz z Ośrodkeim Opiekuńczo - wychowawczym w Płocku. Na turnieju nie mogło zabraknąć naszych wychowanków. Drużyna w składzie: Julia Trzcińska, Magdalena Lipińska, Natalia Lipińska, Paweł Śliwakowski, Błażej Śliwowski, Adam Mędrzycki oraz bramkarz Dawid Śliwowski ostatecznie zajęła 12 miejsce. Tytuł najlepszej zawodniczki turnieju przypadł naszej wychowance Natalii Lipińskiej. 

Dokarmianie zwierzyny leśnej 

W dniu 09.01.2016r. zostały przeprowadzone zajęcia, zaplanowane na miesiąc styczeń w harmonogramie Koła Krajoznawczo –Turystycznego „Leśne Skarby” – dokarmianie zwierzyny leśnej.
Dokarmianie zwierzyny możliwe było dzięki współpracy z zaprzyjaźnionym gospodarzem obwodu nr 1 Kola Łowieckiego PETROPONOWA w Płocku p. Zdzisławem Michalskim. Po dotarciu opiekuna koła p. Magdaleny Szałkowskiej z dziećmi na miejsce zbiórki, gospodarz obwodu przekazał w ręce dzieci karmę dla zwierząt. Następnie wychowankowie udali się na miejsce wyznaczone do wykładania karmy dla zwierzaków. Uczestnicy po napełnieniu paśnika i lizawki, spacerowym krokiem wypatrywali tropów zwierzyny na śniegu.
Na koniec zajęć wszyscy wspólnie zabraliśmy się do pieczenia kiełbasek nad ogniskiem. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchiwały opowieści i przygód myśliwskich p. Michalskiego. Ponadto uczestnicy zajęć dowiedzieli się dlaczego dokarmianie zwierząt zimą jest tak ważne i potrzebne. Podczas pobytu w lesie dzieci skorzystały z zimowej aury i stoczyły bitwę na śnieżki. Wszyscy zadowoleni w dobrych humorach, bogatsi o nowe wrażenia wróciliśmy do placówki.

Wigilia Bożego Narodzenia

Magiczny czas tych najpiękniejszych świat w roku rozpoczęliśmy już 18 grudnia uroczystą Wigilią, na którą zaprosiliśmy naszych dostojnych Gości   i serdecznych Przyjaciół naszego Domu. Na początku naszego świętowania wszyscy zostali serdecznie powitani i zaproszeni do wysłuchania i obejrzenia jasełek w pięknie zaaranżowanej scenografii w wykonaniu wychowanków. Następnie przy świątecznym wigilijnym stole Wszyscy składaliśmy sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem niejednemu z nas popłynęła łezka wzruszenia. Po serdecznych życzeniach Wszyscy wspólnie zasiedliśmy do wigilijnego stołu, gdy uroczysta kolacja dobiegała końca, wypatrywaliśmy Św. Mikołaja z ogromnym worem prezentów, na które oczywiście każdy zasłużył. W tym roku Św. Mikołaj w naszym Domu był wyjątkowo hojny nasi podopieczni zostali obdarowani przez pracowników z Giełdy Papierów Wartościowych. W Św. Mikołaja wcielił się Paweł Tamborski Prezes Giełdy Papierów Wartościowych.
Tego wieczoru w naszym Domu było bardzo wiele radości, uśmiechu i szczęścia.


Wizyta gimnazjalistów z Ostrów 

Dobrze mieć przyjaciół i my mamy to szczęście !!! Nasi kochani przyjaciele odwiedzili nas już po raz kolejny, jak zawsze i tym razem nie przyjechali z pustymi rękoma. Przyjazd młodzieży z Ostrów to zawsze podniosły i magiczny czas zwłaszcza w przed dzień Świąt Bożego Narodzenia. Przywiezione przez nich podarki na pewno się nam przydadzą, a chwil spędzonych razem nikt Nam nie odbierze. Mile spędziliśmy ten krótki czas, przy filiżance gorącej herbatki i słodkim ciasteczku, a w podziękowaniu za odwiedziny przekazaliśmy na ręce opiekunów drobny upominek w postaci własnoręcznie wykonanej bombki. Z niecierpliwością czekamy na kolejne odwiedziny Naszych Przyjaciół.

Warsztaty kreatywności
28 listopada 2015r. organizowaliśmy we współpracy ze Stowarzyszeniem pomocy Laris „Warsztaty Kreatywności – jesienne inspiracje”. Koordynatorem spotkania była p. Katarzyna Kaźmierczak, która witała zaproszonych Gości i prowadziła całą imprezę. Na warsztaty przyjechali do nas mieszkańcy, opiekunowie i dyrektorzy Domów Pomocy Społecznej z naszego powiatu i placówki TĘCZA w Kutnie. Na gości czekało wiele ciekawych zadań i konkursów. Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się dużą kreatywnością. Podczas wykonywania zadań było wiele radości, śmiechu i dobrej zabawy. Po przeprowadzeniu wszystkich konkursów uczestnikom warsztatów zostały wręczone dyplomy i skromne upominki na pamiątkę wspólnej zabawy. Po skosztowaniu słodkich pyszności, wszyscy wspólnie bawiliśmy się przy skocznej muzyce.

Dożynki Parafialno – Gminne 

W ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się dożynki parafialno – gminne podczas których rolnicy z naszej gminy dziękowali za zebrane plony. Tradycyjnie o godzinie 12.00 ks. Proboszcz przed kościołem powitał starostów dożynek, przedstawicieli gminy i delegacje z pięknymi, jak zawsze dożynkowymi wieńcami wśród których nie zabrakło również naszego kasza obfitości z płodami Matki Ziemi. Po powitaniu i po poświęceniu wieńców dożynkowych uczestniczyliśmy w uroczystym wejściu do naszej łanięckiej świątyni. Przy śpiewie "Łanięckich Słowików" rozpoczęła się nasza dziękczynna modlitwa.
Po części oficjalnej, przemowach i wystąpieniach władz i zaproszonych Gości, wpadliśmy w wir szalonej zabawy z uczestnikami imprezy. Podczas tegorocznych dożynek dla najmłodszych przygotowanych było wiele ciekawych atrakcji, w których ochoczo braliśmy udział. Na zakończenie wszyscy wspólnie bawiliśmy się i tańczyliśmy przy dźwiękach muzyki DISCO.


Wyjazd wakacyjny do Łeby 
Wakacji czas to odpoczynek przede wszystkim dla dzieci, to czas odpoczynku od zmagań szkolnych, ale nie tylko, to również odpoczynek od trosk, zmartwień i problemów dnia codziennego zwłaszcza dla wychowanków domu dziecka. Wymarzone wakacje to piasek, słońce i szum fal i takie wymarzone wakacje mieli nasi podopieczni. W terminie od 17 sierpnia do 25 sierpnia wyjechaliśmy do Łeby. Nasi kochani podopieczni mieli w Łebie mnóstwo atrakcji, a każdy kolejny dzień był wspanialszy od poprzedniego. Poza kąpielami w Bałtyku i budowaniem zamków z piasku nasi kochani zwiedzali wiele ciekawych i niesamowitych miejsc byli np. w domu do góry nogami, wiosce Flinstonów, Dino Parku w którym było mnóstwo przeróżnych atrakcji począwszy od dmuchanych zjeżdżalni a skończywszy na domu strachu, oceanarium, fokarium. Nie sposób wymienić wszystkich miejsc i atrakcji jakie czekały na nasz Dzieci. Najlepszym dowodem na udane i cudowne wakacje były ich zadowolone, roześmiane i opalone buźki po powrocie do placówki opowiadań niezwykłych historii nie było końca. Piękne wspomnienia wymarzonych wakacji pozostaną na bardzo długo w pamięci uczestników wyjazdu.

Majówka 2015

Nasza placówka już od wielu lat jest organizatorem wiosenno – letniej imprezy „MAJÓWKA”. W tym roku również mieliśmy ogromną przyjemność gościć naszych przyjaciół i zaproszonych gości. Jak co roku wszyscy dopisali w komplecie. Po części oficjalnej, powitaniu i przemowach naszych Drogich Gości, nasi kochani najmłodsi podopieczni wystąpili z długo przygotowywanym wstępem, które wypadło Im wzorowo. Po występach najmłodszych naszych milusińskich taniec ZUMBĘ odtańczyli nasi starsi wychowankowie. Po występach dzieci wspaniały popis swoich możliwości dał Teatr Ognia FIRE PROOF zachwycając przy tym wszystkich zgromadzonych. Po występach i pokazach przyszedł czas na konkursy i zmagania dla Wszystkich naszych Gości. Do udziału w przygotowanych zabawach nie trzeba było długo nikogo namawiać, wszyscy mieli dużo frajdy i zabawy. Dla wszystkich uczestników MAJÓWKI przygotowana była wyśmienita grochówka i pyszności z grilla. Na zakończenie wspólnie spędzonych chwil wszyscy wzięliśmy udział w zabawie tanecznej w rytmach DISCO.
Ogrom prac przygotowujących naszą MAJÓWKĘ z nawiązką wynagrodzili nam nasi Goście przybywając i bawiąc się wspólnie z nami. A Ich zadowolone i roześmiane twarze to najlepszy dowód, że kolejny raz impreza majowa nam się udała.


WIELKANOC 2015

Niedziela Palmowa, w Kościele katolickim rozpoczyna Wielki Tydzień. Liturgia w tym dniu jest pamiątką uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy na pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę swoje szaty, gałązki i palmowe wołając: "Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie".
Nasi wychowankowie co roku bardzo ochoczo wykonują palmę, by móc w tym szczególnym dniu zanieść ją do naszego parafialnego kościoła w Łaniętach. W tym roku również uczestniczyliśmy w Niedzieli Palmowej.


OSPAR 2014 - "Jesteśmy tacy sami - potrafimy wiele".
27 listopada 2014r. wychowankowie Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej we Franciszkowie uczestniczyli w XIX edycji przeglądu "OSPAR – Jesteśmy tacy sami – potrafimy wiele" organizowanego przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. W Ogólnopolskiej Scenie Prezentacji Artystycznych Realizacji „OSPAR 2014” wychowankowie zaprezentowali się w trzech układach tanecznych ZUMBY, które przeplatane były informacjami o placówce, o nich samych, a także o historii tańca. Dzieci otrzymały wyróżnienie za interesującą prezentację sceniczną.
Wychowanków do konkursu przygotowały profesjinakne instruktorki tańca ZUMBA. Dzieci podczas konkursu występowały w profesjonalnych strojach ZUMBY, które zakupiono dzięki funduszom pozyskanym od sponsora.


MAJÓWKA Z FANTAZJĄ

W dniu 22.05.2014 Placówka Opiekuńczo- Wychowawcza we Franciszkowie we współpracy ze Stowarzyszeniem „Laris” zorganizowała piknik majówkowy pod hasłem „Majówka z fantazją”. Do udziału w zabawie zaproszono mieszkańców Domów Pomocy Społecznej oraz wychowanków POW Tęcza w Kutnie. Spotkanie rozpoczął występ zespołu ludowego z Krośniewic, który umilał nam zabawę przez całe popołudnie. Następnym punktem programu był występ wychowanków naszej placówki, którzy wystawili przedstawienie „Kopciuszek” w wersji współczesnej, którego zakończenie zaskoczyło i rozbawiło wszystkich gości. Następnie swoim talentem wokalnym pochwaliła się jedna z naszych wychowanek, Kasia, która zaśpiewała piosenkę Blue Cafe „Czas nie będzie na nas czekał”. Na koniec Kasia wraz z Klaudią przedstawiły układ taneczny do piosenki „Loca”. Po części artystycznej nadszedł czas na konkursy i zabawy w plenerze. Każda drużyna miała za zadanie przebrać jedną osobę za Panią Wiosnę. Śmiechu było co niemiara, a fantazja gości nie zawiodła. Również w drugiej konkurencji nasi goście mogli pochwalić się swoją wyobraźnią układając krótki wierszyk o Franciszkowie. Po tych konkurencjach przyszedł czas na poczęstunek. Goście zajadali się kiełbasą i kaszanką z grilla, czy też przepyszną grochówką, którą przygotowały nasze niezawodne kucharki. Najedzeni i pełni sił, a głodni jedynie nowych wrażeń, kontynuowaliśmy naszą drużynową zabawę. Bieg z jajkiem na łyżce, obierania jabłka, rzut piłeczką do celu, czy też zbijanie kręgli, to konkurencje, w których mogli zmierzyć się nasi goście. Na zakończenie tak intensywnego, aczkolwiek przyjemnego dnia, wychowawcy i wychowankowie POW porwali gości do wspólnego tańca. Po wszystkim wręczyliśmy własnoręcznie robione prezenty i pożegnaliśmy zmęczonych, lecz szczęśliwych gości. Mamy nadzieję, że „Majówka z fantazją” wejdzie w cykl corocznych spotkań, na których integracja dzieci z osobami starszymi przyniesie obopólne korzyści i wielką radość dla wszystkich.

WYJAZD NA KRĘGLE

Jak powszechnie wdomo: sport to zdrowie. W związku z tym, znanym już od lat hasłem, opiekunowie koła sportowego „Olimp” postanowili zorganizować wyjazd na kręgielnię do kutnowskiego Aquapark’u. Chętnych na wyjazd nie brakowało. Większość z dzieci nigdy wcześniej nie grała w kręgle, co jeszcze bardziej rozbudziło w nich ciekawość. Początki były dosyć trudne, ale jak to mówią „trening czyni mistrza”. Nikogo nie zniechęciły pierwsze niepowodzenia i już po kilku rzutach mieliśmy wśród nas „mistrzów” kuli. Z każdą kolejną próbą wyniki były coraz lepsze, tak samo jak humory naszych dzieciaków. Nawet ciocia Madzia próbowała swoich sił🙂 Rywalizacja była zawzięta. Zdecydowanymi zwycięzcami okazali się: Marcin Szatkowski i Natalia Lipińska. Jednak pod koniec zakwitł nam kolejny talent- Magda Lipińska, która rzucała niemal bezbłędnie. Wszystkie dzieci wróciły zadowolone, rozbawione i chętne do powtórzenia tak ekscytującego dnia. 

Pożegnanie zimy

Kalendarzowa wiosna co roku rozpoczyna się 21 marca. Właśnie tego dnia dzień i noc są równej długości. O tej porze roku przyroda budzi się z zimowego snu. Zielenią się trawki, kiełkują kwiaty i pąki na gałęziach drzew, robi się coraz cieplej. Jednym ze staropolskich zwyczajów, jest obrzęd Topienia Marzanny. Wychowankowie naszej placówki, pod opieką opiekunów, wyruszyli na pieszy rajd pt. „ Topienie Marzanny” w stronę Łaniąt, wysoko niosąc kolorową, słomianą kukłę. Piękna, słoneczna pogoda zachęcała nas do spaceru. Miejscem docelowym był staw w Łaniętach, gdzie po krótkiej pogadance z wychowankami nt. tradycji witania wiosny przeszliśmy do tradycyjnego obrzędu. Po tak długim i wyczerpującym spacerze udaliśmy się do pobliskiego sklepu na oranżadę i na słodkie łakocie, a siły do powrotu zdobyliśmy odpoczywając na placu zabaw w parku w Łaniętach. Rajd zaliczyliśmy do udanych. Cieszymy się, że jest już wiosna i mamy nadzieję, że wraz z piękną pogodą zagości u nas pogoda ducha i dobry humor każdego dnia.

DZIEŃ KOBIET

Jak wiadomo 8 marca obchodzimy Święto wszystkich kobiet. Zgodnie z tradycją mężczyźni tego dnia dają swoim paniom upominki, kwiaty, są uczynni i pomocni. Nasi wychowankowie również chcieli zrobić przyjemność płci pięknej. Postanowili zatem własnoręcznie wykonać kolorowe kwiaty, aby wręczyć je naszym placówkowym kobietkom. Chłopcy mieli do dyspozycji bibułę, wycinanki, koraliki i inne ozdoby, które wykorzystali do ozdobienia pięknych kwiatów. Zadanie nie było proste, ale chęć sprawienia dziewczynom przyjemności pomogła przetrwać najtrudniejsze. 8 marca, kolorowe bukiety powędrowały do rąk naszych wychowanek, jak również wychowawczyń, które były zachwycone efektami, doceniając ciężką pracę naszych chłopców.

WARSZTATY ZUMBY

Z wielką przyjemnością gościliśmy dzisiaj w naszej placówce dwie, sympatyczne instruktorki zumby, które zagłębiły nas w tajniki tego latynoskiego tańca. Jak się okazuje, świetną alternatywą dla osób, które nie przepadają za porannym joggingiem, czy też siłownią, może być taniec, który umożliwia nam nie tylko zachować zdrowie i dobrą kondycję, ale również poprawia samopoczucie. Wychowankowie nie zdawali sobie nawet sprawy z tego, jak intensywnie ćwiczą i kształtują niemal każdą część ciała. Nieznane rytmy zachęciły wszystkich do wspólnej zabawy. Bardzo dziękujemy naszym instruktorkom za ogromną radość i energię, które tak bezinteresownie wniosły do naszej placówki. Pozostaje nam jedynie czekać na kolejną wizytę i kolejne związane z tym wrażenia.

FERIE NA LODZIE

Ferie zimowe to doskonały czas na odkrywanie nowych umiejętności i zainteresowań. Wychowankowie wykorzystywali piękną, zimową pogodę jeżdżąc na sankach, lepiąc bałwany, czy też po prostu spacerując po zabielonych okolicach placówki. Opiekunowie koła sportowego „Olimp” postanowili dodatkowo urozmaicić dzieciom ich wolny czas, organizując wyjazd na lodowisko. Dzieci z wielką radością podjęły się nowego wyzwania. Wiele z nich po raz pierwszy miało na sobie łyżwy, jednak mimo tego, znakomicie radziły sobie z utrzymywaniem się na „lodowej tafli”. Każdy upadek komentowany był salwą śmiechu i nie zniechęcał do kolejnego okrążenia. Wychowankowie, pomimo zmęczenia i nieco obolałego ciała, zakończyli dzień w świetnych humorach.

SUKCES NA ZAWODACH WĘDKARSKICH

24 września 2013 wychowankowie placówki wzięli udział w zawodach wędkarskich o puchar Prezydenta Kutna dla szkół podstawowych i gimnazjum miasta Kutna. Franciszków reprezentowali Magda Lipińska, Natalia Lipińska, Dawid Śliwowski, oraz Patryk Śliwowski. W zawodach wzięło udział 6 czteroosobowych drużyn. Zapał i chęć rywalizacji zaowocowały tym, iż nasi młodzi wędkarze zajęli I miejsce w kategorii grupowej szkół podstawowych. To jednak nie jedyny sukces naszych dzieci. Patryk wygrał w kategorii indywidualnej na największą rybę, a także największą ilość złowionych ryb. Po wręczeniu pucharu, dyplomów, oraz nagród rzeczowych uczestnicy wysłuchali krótkiego wykładu na temat wędkarstwa, ekologii, po czym udali się na zwiedzanie strefy ekonomicznej, oraz zakładów AMZ. Największe zainteresowanie dzieci wzbudziły pojazdy wojskowe, tym bardziej, iż każdy mógł wsiąść do środka i poczuć się jak kierowca opancerzonego wozu.